Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komentáře porotců

 

1.   Mgr. Andrea Musilová, ředitelka, Česká školní inspekce, krajský inspektorát Brno
Posílám svoje pořadí. Ale byl to boj, já bych chtěla mít zase tak maximálně 1 rok, abych mohla ke každým narozeninám dostat jednu z těch soutěžních pohádek, a ono by mi to pomalu vyšlo až k těm králíkům z klobouku (k šedesátinám). :-)
Každopádně bylo to pro mě něco nového, zajímavého a příjemného.
Všechny dortíky byly moc hezké a roztomilé, těžké rozhodování. Nakonec u mě vyhrála 10, hlavně proto, že v košíčcích sedělo plno postaviček, které mám ráda, a tak jsem nemusela mít výčitky, že bych některou upřednostnila a na některou zapomněla.
 
       2. RNDr. Ludmila Šebejová, vědecký pracovník, Centrum molekulární biologie a genové terapie při Interní hematoonkologické a onkologické klinice FN Brno
Ze začátku to vypadalo, že dortů moc nebude, ale nakonec se jich sešlo přes čtyřicet, takže bylo těžké vybírat. Snažila jsem se na všechny dorty dívat komplexním pohledem – tj. z hlediska nápadu, zpracování, propracovanosti, složitosti, detailů, originality pojetí…. Obecně se mi ze soutěžních dortů zdá, že u dětí stále vede Krtek, ale také Pat s Matem a Včelí medvídci. Jsem ráda, že se mezi dorty objevily také motivy z klasických (nevečerníčkových) pohádek – výjev z pohádky S čerty nejsou žerty mně naprosto učaroval, stejně tak jako členitý Růženčin hrad (pro mě inspirace na dort pro naši kmotřenku, která se zrovna minulý týden vyslovila, že by chtěla jako dort princeznu s hradem) nebo babička-vlk z Červené Karkulky (druhý kmotřenčin požadavekJ). Jako velmi originální nápad hodnotím postavičky z Večerníčků ve stojanu ála muffinyJ. Jsem také ráda, že jsem mezi dorty našla i možná nyní trochu pozapomenuté postavičky mého dětství, jako jsou Pejsek s Kočičkou nebo kamarádi ze Čtyřlístku (z těch by maximálně jásal můj šéfJ). Asi jediný dort ze všech soutěžních nebyl určen pro dítě, a to Králíci z klobouku – aneb jak se dají dětské postavičky spojit se zálibou šedesátníka. Nakonec musím zmínit postavičky Ferdy Mravence a Berušky, tak vysoké stojící postavičky se úplně běžně nevidí. Každopádně pro mne – jako osoby též do dortového řemesla fušující – byla zkušenost porotce dortové soutěže velkou inspirací.
 
 
3.   Jan Tomášek, redaktor, Internetový Receptář, http://www.ireceptar.cz/
 
Dorty inspirované pohádkou a přizdobené vlastní fantazií vyprávějí známé, ale i nové příběhy: Šípková Růženka usnula v porcelánovém zámku a probudí se, až bude snědena věž. Ano, motivovat statečného prince, aby se nebál tasit lžičku, to bude v případě tak výmluvně ztvárněné pohádkové scény zapotřebí.
Maková panenka přišla popřát k třetinám. Oslavu možná obohatí chvilka malování motýlích křídel. Dortová omalovánka, to je přece nápad!
Konečně víme, čím se živí Křemílek a Vochomůrka. Okvětními lístky z modelovací hmoty. Ty marcipánové s bohatou žilnatinou prý mají nejvíc vitaminů.
V dortu-pekle by se zlá macecha měla děsit každého detailu. Připraveného kotle, pytle s provazem, řetězu, ale hlavně nadváhy hříchů.
Krteček si auto pořídil v šesti letech, příští rok bude jezdit v padesátiletém veteránu. A dvouletý oslavenec začíná snít o kabrioletu. Krásná pohádka ze života.
Ovšem někdy ze všeho nejvíc potěší, když se sluníčko zeširoka usměje na kvetoucí louku, že? Dobré duše určitě.
Nádherné dorty! Díky za ně, díky za rozmarnou soutěž.
 
4. Ing. Michal Bulla, Chief Executive Officer, www.cakesdecor.com, Brezno, Slovenská republika
 
V prvom rade by som chcel pochváliť pani Alenu Doskočilovú za spustenie tejto súťaže a hlavne za jej angažovanie sa v oblasti dekorovania tôrt. Myslím si, že svojimi nádhernými tortami inšpirovala mnohé dekorátorky a dekorátorov k zlepšeniu svojej práce.
Čo sa týka súťaže, bolo veľmi ťažké vybrať tie najlepšie torty a usporiadať ich od najlepšej po “najhoršiu”, pretože všetky boli veľmi pekné.
Dakujem za to, že som sa mohol zúčastniť tejto skvelej súťaže a všetkým zúčastneným prajem do budúcna veľa radosti pri dekorovaní – pretože najdôležitejšie je, aby ste z toho mali radosť Vy.
Dúfam že som to napísal dobre, lebo diakritiku som nepoužíval už strašne dávno. J
 
5.       Jiří Pitrof, fotograf, www.jiripitrof.cz, Praha  
 
Komentář nebyl z technických důvodů dodán. Děkuji panu Jiřímu Pitrofovi, že si našel čas i na své zahraniční dovolené na hodnocení dortů a že i přes technické problémy je dodal v termínu. A.D.
 
6.       Zdeněk Troška, filmový režisér, Hoštice
 
Točit pohádky je mnohem těžší než třeba komedie a udělat takové skvělé dorty je taky velký kumšt. Klobouk dolů, všechny jsou krásné. A k létu patří česká prosluněná a usměvavá pohádka. Tak proč ne jako dort. Jen je škoda, že se soutěžící zaměřili hlavně na Večerníčky a neodvážili se zachytit tu pravou českou líbeznou pohádku od Drdy, Erbena, Němcové…nebo ty naše krásné české filmové.