Jdi na obsah Jdi na menu
 


Drobné cukroví pečené

16. 6. 2007

Klášterní rohlíčky

 

140 g hladké mouky

100 g lískových oříšků

50 g moučkového cukru

100 g másla

1 žloutek

trochu mléka

čokoládová poleva  a nastrouhané oříšky na ozdobení

 

Mouku a cukr prosejeme, přidáme oříšky, drobně krájené máslo a žloutek. Vypracujeme vláčné těsto, do kterého přidáme podle potřeby mléko. Z těsta vyválíme silnější plát a vypichujeme rohlíčky, které upečeme. Vychladlé rohlíčky potíráme polevou a sypeme hrubě strouhanými oříšky.

 

 

Biskupské koláčky

 

230 g hladké mouky

60 g moučkového cukru

60 g strouhaných ořechů

160 g másla

60 g kandovaného ovoce

2 žloutky

čokoláda na zdobení

 

Mouku a cukr prosejeme, přidáme ořechy, tuk, žloutky a velmi drobně pokrájené kandované ovoce. Zpracujeme těsto, které necháme asi hodinu odpočinout. Pak vyválíme plát silný asi 4 mm vykrajujeme kolečka, klademe je na plech a upečeme. Vychladlá kolečka ozdobně nastříkáme polevou.

 

 

Vanilkové rohlíčky

 

250 g mouky hladké

180 g másla

60 g cukru moučky

100 g lískových oříšků

2 žloutky

 

Mouku a cukr prosejeme, přidáme oříšky (můžeme je před tím lehce opražit), žloutky a nakrájené máslo. Vše zpracujeme a necháme odpočinout. Z těsta tvarujeme malé rohlíčky, klademe na suchý plech a mírněji pečeme do růžova. Teplé pečivo obalujeme ve směsi moučkového a vanilkového cukru.

 

 

Tyčinky se sněhem – housenky  

 

Těsto:

210 g ořechů

210 g moučkového cukru

75 g másla

75 g sádla

2 lžíce kakaa

 

Sníh:

2 bílky

120 g cukru krupice

Ušleháme do husta ve vodní lázni.

 

Zpracujeme v těsto, tvarujeme ručně ploché tyčinky asi 1,5 x 5 cm

(i menší, dost vyfouknou). Na ně ozdobně nastříkáme sníh a zvolna upečeme.

 

 

Linecké cukroví

 

500 g mouky hladké

340 g tuku na pečení

160 g cukru moučky

1 menší vejce

 

Hladkou mouku a moučkový cukr prosejeme na vál. Tuk nakrájíme nebo nastrouháme. Do hrnku rozklepneme vejce. Tuk a vejce přidáme do směsi mouky s cukrem a zpracujeme v těsto. Z těsta vyválíme plát a formičkami vykrajujeme tvary. Pečeme ve středně vyhřáté troubě. Vychladlé tvary spojujeme marmeládou

 

 

Skořicové čtverečky

 

 250 g hladké mouky

120 g moučkového cukru

150 g tuku

1 vejce

trochu skořice

žloutek a mléko na potření

mandlové lupínky na posyp

 

Mouku a cukr prosejeme, přidáme vejce, tuk a skořici. Zpracujeme těsto, necháme odležet. Vyválíme plát, potřeme rozšlehaným žloutkem s mlékem, posypeme mandlovými lupínky. Rozkrájíme na malé čtverečky, přeneseme na plech 

a upečeme do růžova.

 

 

Ořechové hvězdičky

 

160 g mouky

80 g tuku

50 g ořechů + posyp

30 g cukru

1 žloutek + bílek na potření

 

Všechny suroviny zpracujeme v těsto. Vyválíme plát, vykrajujeme formičkou hvězdičky a klademe je na plech. Potíráme rozšlehaným bílkem a sypeme strouhanými ořechy. Pečeme mírně

 

 

Máslové pečivo

 

220 g hladké mouky

130 g másla

70 g moučkového cukru

1 vanilkový cukr

2 žloutky

citronová kůra

trochu smetany

 

Tuk, cukr a žloutky třeme. Přidáme prosátou mouku, citronovou kůru, podle potřeby smetanu a zpracujeme v těsto. Těstem naplníme sáček s hvězdičkou a na plech stříkáme různé tvary, které můžeme ozdobit drobně nakrájeným kandovaným ovocem. Zvolna upečeme.

 

 

Roládové plátky

 

200 g hladké mouky   

1 lžíce moučkového cukru

140 g tuku

2 lžíce mléka

20 g kvasnic

 

 Náplň:

150 g moučkového cukru

1 vanilkový cukr

2 bílky

150 g ořechů

 

Prosátou mouku, cukr, tuk a v mléce rozmíchané droždí zpracujeme v těsto a necháme odpočinout. Z těsta vyválíme plát, potřeme ořechovou náplní a stočíme. Roládu pokrájíme na plátky, klademe je na plech a upečeme.

 

 

Kokosové nebo ořechové cukroví (do strojku)

 

220 g hladké mouky

80 g cukru

80 g ořechů nebo kokosu

80 g tuku

1 vejce

 

Mouku a cukr prosejeme na vál, přidáme ořechy nebo kokos, změklý tuk a vejce a zpracujeme těsto. Pomocí masového mlýnku s tvořítkem vytlačujeme pruh těsta. Krájíme tyčinky nebo tvarujeme věnečky, pokládáme na pomazaný plech a pečeme. Vychladlé tvary zdobíme čokoládovou polevou.

 

 

Marokánky

 

330 ml mléka

100 g loupaných mandlí

100 g loupaných arašidů nesolených

100 g kandovaného ovoce

40 g hrozinek

200 g cukru

110 g másla

90 g hladké mouky

 

Mandle a kandované ovoce nakrájíme na kousky, arašidy mírně podrtíme paličkou na maso, přidáme hrozinky a promícháme. Mléko přivedeme k varu, přidáme nakrájené máslo, vsypeme cukr a připravenou směs a zahříváme asi 5-7 minut. Nesmí vřít!!!

Odstavíme, necháme chvíli stát a pal za stálého míchání přidáváme hladkou mouku. Vzniklou hmotu klademe zatepla lžičkou na plechy vyložené pečicím papírem. Pečeme zvolna do zezlátnutí. Vychladlé marokánky potíráme po hladké straně čokoládovou polevou.

 

 

Ořechové pusinky

 

4 bílky

200 g pískového cukru

160 g ořechů

 

V horké vodní lázni ušleháme bílky s cukrem do husta. Do vychladlého sněhu vmícháme ořechy. Lžičkou děláme malé hromádky na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme mírně, spíše sušíme. Vychladlé můžeme spojit krémem, do kterého jsme zamíchali piškoty rozmočené v rumu a strouhanou čokoládu.

 

 

Ořechové tyčinky

 

40 g hrubé mouky

170 g ořechů

170 g moučkového cukru

1 žloutek

z 1 bílku sníh

 

Všechny suroviny včetně bílkového sněhu zpracujeme v těsto. Umícháme bílkovou polevu z 1 bílku a 200 g moučkového cukru. Z těsta vyválíme plát (ne příliš tenký), potřeme polevou a krájíme proužky asi 1,5 x 4-5 cm. Pečeme, spíše sušíme na plechu vyloženém pečícím papírem.

 

 

Kokosky

4 bílky

280 g moučkového cukru

140 g kokosu

20 g strouhanky z piškotů

 

Bílky s polovinou cukru šleháme v horké vodní lázni do husta (ne do tuha!). Odstavíme a zašleháme druhou polovinu cukru. Vmícháme kokos promíchaný se strouhankou. Necháme chvíli pochladnout a pak vykrajujeme lžičkou kousky, klademe je na plech potřený máslem. Pečeme velmi mírně, spíše sušíme.

 

 

Duté ořechy

 

100 g polohrubé mouky

1/2 lžičky jedlé sody

250 g moučkového cukru

125 g tuku

60 g ořechů

60 g kokosu

2 lžíce mléka

 

Mouku prosejeme s jedlou sodou, přidáme cukr, tuk, ořechy a zpracujeme těsto. Těsto plníme do formiček. Pečeme zvolna a ještě teplé vyklopíme. Můžeme je pokropit čokoládovou polevou.

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

punčový řez

(michaela, 1. 1. 2008 15:34)

prosím tě nemáš recept na punčový dort ?

Roládkové plátky

(jenka-h, 2. 9. 2007 0:56)

Alenko prosím vypadlo z receptu množství mouky.Mohla by jsi opravit ,děkuji.Dnes jsem se poprvé dostala na tvé stránky-díky za ně.Už chystám punčový dort.Dobrou noc-dobrý den.jenka-h