Jdi na obsah Jdi na menu
 


NĚKOLIK RAD PRO ÚSPĚŠNÉ PEČENÍ

 

 

 

 

 

 

 

 

Čteme důkladně recepty

 

 

 

 

 

 

 Před pečením si nejprve připravíme všechny suroviny podle návodu a recept si důkladně předem pročteme. Vyvarujeme se tak situace, kdy nám v půli zadělávání chybí nějaká surovina nebo kdy postupujeme jinak, než jak je uvedeno v receptu. Mohou se tak znehodnotit vložené suroviny, čas a vložená práce.

 

 

 

 Věnujeme pozornost přípravě a kvalitě surovin

 

 

Těsto zaděláme nejlépe, když pár hodin před zaděláváním vyndáme z lednice všechny potřebné suroviny - mají-li stejnou teplotu, lépe se spojí v těsto.

 

Na pečení není dobré používat některé levné suroviny (pozor i na levný cukr a mouku z některých řetězců!) nebo jejich náhražky. Vyhneme se tak zbytečné práci a neúspěchu, za které nemohou naše ruce, ale pouze nekvalitní suroviny. Vyvarujeme se též nízkotučných produktů – především nízkotučného tvarohu a mléka.

 

Na nepečené cukroví pak nenahrazujeme máslo rostlinným tukem, protože se s ním špatně pracuje, cukroví nedrží tvar a jsou ovlivněny i jeho chuťové vlastnosti.

 

Pro sladkou a slanou kuchyni je dobré mít odlišné nářadí jako vařečky, nože, stěrky a pracovní desky. Je to důležité zejména u dřevěného náčiní a pomůcek.

 

 

 

 

 

 

 

 Pečicí formy z různých materiálů a jejich vlastnosti

 

.

 

Hliníkové formy nerezaví, mají dobrou schopnost rozvádět teplo, moučníky se v nich pečou stejnoměrně a poměrně rychle. Jsou vhodné pro všechny typy trub.

Černé lakované formy dobře přijímají teplo a ihned ho vydávají ven, jsou proto vhodné pro elektrické a horkovzdušné trouby, pro trouby plynové už méně.

Velmi se osvědčují i formy s nepřilnavou vrstvou, díky níž jdou moučníky dobře z formy vyndat. Není třeba je vymazávat tukem - není to ale pravidlem, některé levnější formy se vymazávat musí.

Keramické formy shromažďují teplo ve svých stěnách a teprve pak je postupně uvolňují. Jsou vhodné do všech typů trub. Mívají pěkný a zajímavý vzhled, takže mohou sloužit i jako dekorace v kuchyni.

Skleněné formy se chovají podobně jako formy keramické – pomalu absorbují teplo a postupně ho uvolňují, moučníky se dobře propečou. Sklo se však poměrně špatně udržuje, zachází a nelze je vyčistit.

Silikonové formy jsou velmi různé kvality - levné drží špatně tvar a je s nimi obtížná manipulace. Kvalitní formy jsou drahé, ale investice se vyplatí. Formy jsou lehké, skladné, nemusí se vymazávat a moučníky se z nich lehce vyklopí.

 

 

 

 Vymazání dortové formy

 

 

 

Připravujeme-li do dortové formy šlehané těsto, vymazáváme pouze dno formy (aby se těsto během pečení neodklánělo od stěn). Pokud ale připravujeme třené těsto, vymazáváme dno i boky formy. Na vysypání formy můžeme použít buď hrubou mouku, dětskou krupici nebo strouhanku.

 

Pokud použijeme místo vymazání a vysypání formy pečící papír, dortovou formu rozevřeme, na dno položíme čtverec pečícího papíru, formu opět sevřeme, otočíme ji dnem vzhůru a odstřihneme přebývající papír. Okraje formy nikdy nevykládáme pečícím papírem – vždy pouze dno.

 

Dáváme-li pečící papír na plech, nejprve ho trochu pomastíme, aby papír na plechu neklouzal. Těsto se pak lépe roztírá.

 

 

 

 

 

 

 

 Čištění pečicích forem

 

 

 

 

 

Formu opláchneme buď hned po použití teplou vodou s čistícím prostředkem nebo ji necháme namočenou, aby zbytky těsta nezaschly. Formy nedáváme do myčky, protože by se časem mohla zhoršit jejich povrchová úprava, která zabraňuje připékání těsta. Nepřijatelné je také mechanické čištění (např. kovovou drátěnkou nebo nožem). Moučníky nikdy nekrájíme přímo ve formě, protože nůž by poškodil dno formy.

 

 

 

Rozdílné teploty elektrické a horkovzdušné trouby

 

 

 

V horkovzdušné troubě je ohříván vzduch, který je poháněn ventilátorem. Tento systém umožňuje rovnoměrné pečení ve všech částech. Z tohoto důvodu se pro stejnou délku pečení nastavuje u horkovzdušných trub teplota o cca 20°C nižší než u trub elektrických.

 

 

 

 

 Doba pečení

 

Piškotové těsto pečeme zvolna, aby nepopraskalo a nekleslo, piškotovou roládu naopak pečeme krátce při vysoké teplotě, aby nevyschla. 

 

Pečivo z odpalovaného těsta nesmíme při pečení kontrolovat otvíráním trouby, protože potřebuje stálou teplotu.

 

Kynuté těsto prudce zapečeme a dopékáme pozvolna.

 

Pomocí dřevěné špejle zkoušíme, zda je moučníkový korpus již upečený. Špejli zapíchneme a vytáhneme z korpusu. Moučník je upečený, pokud je špejle suchá. Aby nám nezůstaly v korpusu otvory po špejli, seřízneme ji před zapíchnutím do špičky; na nižší korpusy použijeme bambusové párátko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

pro Poštolku

(al.do, 20. 2. 2008 16:07)

Moc děkuji za pochvalu i za přání... považuji si i toho, že víte "zač je toho loket" :-)))))

Vaše dorty

(Poštolka, 20. 2. 2008 14:53)

Vaše dorty jsou cukrářské skvosty.V dobrém Vám závidím Vaší fantazii a kreativitu.Sama každý rok peču pro svojí dceru narozeninový dort a tak vím,co to obnáší.Přeji vám mnoho dalších úžasných dortů.

anna

(natalie, 17. 2. 2008 14:05)

hezké dorty